Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Umělé ukončení těhotenství je jiný název pro interrupci. Viz také těhotenství, potrat.

Lékař může ukončit péči o pacienta v případě, že: pacienta předá s jeho souhlasem do péče jiného lékaře, pacient vysloví nesouhlas s poskytováním zdravotních služeb, pacient závažným způsobem omezuje práva ostatních pacientů, úmyslně a soustavně nedodržuje navržený léčebný postup (pokud s ním vyslovil souhlas) nebo se neřídí vnitřním řádem zařízení a jeho chování není způsobeno zdravotním stavem, přestal poskytovat součinnost nezbytnou pro další poskytování zdravotních služeb. V žádném případě nesmí ukončením péče dojít k bezprostřednímu ohrožení života nebo vážnému poškození zdraví pacienta.

Umělé srdce neboli TAH (zkratka pochází z anglického názvu total artificial heart) je jedním z několika typů mechanické srdeční podpory. Umělé srdce kompletně nahrazuje biologické srdce. Při operaci je těžce poškozené a téměř nefunkční srdce pacienta vyňato a nahrazeno umělou mechanickou pumpou.

Umělá plicní ventilace (UPV) neboli mechanická ventilace je způsob dýchání, kdy pacient je napojen na dýchací přístroj neboli ventilátor. Lékař může indikovat umělou plicní ventilaci v případě, že pacient z nějakého důvodu nemá dostatek kyslíku nebo že není schopen samostatně dýchat. Cílem UPV je ovlivnění velikosti plicního objemu, podpora výměny plynů v plicích a snížení zátěže svalů při dýchání. Podle mechanismu průtoku plynů rozlišujeme ventilaci přetlakem, ventilaci podtlakem a některé další méně časté typy (vysokofrekvenční, oscilační). Ventilace přetlakem je též označována jako konvenční UPV a je rovněž nejčastěji používaná, vyžaduje nicméně kontinuální zajištění průchodnosti dýchacích cest. Lze rovněž nastavit různé kombinace řízení dechu mezi přístrojem a pacientem. UPV slouží k podpoře či udržení základních životních funkcí a sama o sobě není léčebnou metodou. Je také spojena se zvýšeným rizikem nežádoucích příhod a komplikací (pneumotorax, pneumonie, poranění dýchacích cest apod.). Proto je obvykle snaha ponechávat pacienta na UPV jen po nezbytně dlouhou dobu. U pacientů s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 jde o velmi častou techniku pro překonání kritické fáze, která je obvykle spojena se selháváním plic. Obsluha vyžaduje ovšem pečlivě zaškolený a zkušený personál.

Jednočetné těhotenství je těhotenství, při kterém se v děloze ženy vyvíjí jeden plod, tudíž vede k porodu jednoho dítěte. Jednočetných těhotenství je v běžné populaci převážná většina. Viz také těhotenství, vícečetné těhotenství.

Umělé oplodnění neboli IVF (zkratka pochází z anglického názvu in vitro fertilization) je jednou ze tří hlavních metod asistované reprodukce. Nejprve je u ženy provedena stimulace vaječníků, aby v nich uzrál větší počet vajíček. Z vaječníků jsou poté odebrána zralá vajíčka, která jsou v laboratoři oplodněna spermiemi. Výsledkem úspěšného oplodnění je zygota a následně embryo, které je tenkou kanylou skrze děložní hrdlo přeneseno do dělohy. Obvykle jsou přenášena dvě nebo tři embrya, aby se zvýšila šance na otěhotnění. Zbývající životaschopná embrya je možné zamrazit a podle potřeby použít v dalším IVF cyklu. Jeden celý IVF cyklus trvá přibližně tři týdny. Viz také asistovaná reprodukce, oplodnění.

Molární těhotenství je abnormální forma těhotenství, kdy v děloze se místo normálně se vyvíjejícího embrya a placenty vytvoří tzv. hydatidózní mola – hroznovitý útvar, který může vyplňovat celou děložní dutinu. Viz také těhotenství.

Vícečetné těhotenství je těhotenství, při kterém se v děloze ženy vyvíjí více než jeden plod. Z vícečetného těhotenství pocházejí dvojčata, trojčata, popř. i vícerčata. S vícečetným těhotenstvím je obvykle spojeno více rizik než s jednočetným těhotenstvím. Viz také těhotenství, jednočetné těhotenství.

Těhotenství neboli gravidita je doba od početí až po porod (nebo potrat). Průměrná doba trvání normálního těhotenství je 9 kalendářních měsíců, což odpovídá 40 týdnům, neboli 280 dnům od prvního dne poslední menstruace. V průběhu těhotenství se z jediné buňky (zygoty) vyvine zralý plod (novorozenec). Těhotenství se tradičně dělí na tři období neboli trimestry. Odvozená přídavná jména jsou: těhotná, resp. gravidní (těhotná žena), těhotenská – např. těhotenská cukrovka. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz těhotenství, těhotenská apod.

Umělá výživa je dodávání živin pacientovi jinou cestou, než je běžný způsob stravy. Toho lze dosáhnout: prostřednictvím enterální výživy – výživa podávaná do trávicího traktu (upřednostňovaný způsob umělé výživy, je-li to možné), pomocí parenterální výživy – výživa podávaná intravenózně. Viz také výživa, enterální výživa, parenterální výživa, nutriční podpora.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků